Wskazania do zabiegu
W chwili obecnej badania jasno pokazują, że nie ma lepszej drogi dla leczenia otyłości, zwłaszcza powikłanej cukrzycą typu drugiego, niż kompleksowa opieka łącząca chirurgię, psychodietetykę i fizykoterapię.
Narodowe badanie w Szwecji, które pokazało znaczącą remisję cukrzycy o ponad 70% w grupie, która poddała się zabiegowi operacyjnemu w porównaniu do grupy leczonej tradycyjnie, gdzie efekty nie przekroczył 10%. Badania Koreańskich uczonych z 2019 r. pokazały podobną zależność, z tym że oceniano utratę masy ciała po 5 latach, gdzie w grupie chirurgicznej było to 25% w porównaniu do 3% bez zabiegu operacyjnego.
Wskazania do leczenia bariatrycznego są następujące:
- Otyłość III st. (BMI > 40 kg/m2)
- Otyłość II st. (BMI 35–40 kg/m2) oraz jedna z chorób powiązanych z otyłością: cukrzyca t. II, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, zespół bezdechu sennego, niepłodność żeńska w tym związana z zespołem policystycznych jajników, choroby stawów wymagające leczenia operacyjnego oraz niealkoholowe stłuszczenie wątroby.
- Otyłość I st. (BMI 30,0–34,9 kg/m2) i cukrzycą typu II, w razie utrzymywania się hiperglikemii mimo stosowania leków doustnych oraz insuliny – wskazanie względne.