Health Team Logo
Circle shape Line shape

Operacja bariatryczna – co to jest – ile trwa i czy warto?

Sposobem na zmniejszenie pojemności żołądka jest operacja bariatryczna. Co to jest? Ten chirurgiczny zabieg wykonuje się u osób, u których zdiagnozowano skrajną lub wysoka otyłość. Jest to ostateczne rozwiązanie, jeżeli inne metody leczenia otyłości (np. dieta, farmakoterapia itd.) zawiodły i nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Ile trwa zabieg i czy warto się na niego zdecydować?

Na czym polega operacja bariatryczna i ile trwa?

Zabiegi związane z leczeniem otyłości dzieli się na restrykcyjne, wyłączające lub będące kombinacją obu tych metod. Co to oznacza? Pierwsza grupa operacji bariatrycznych polega na zmniejszeniu pojemności żołądka poprzez wykonanie jego pionowej plastyki lub wykorzystanie specjalnej opaski. Druga opcja z kolei ma na celu zmniejszenie wchłaniania pokarmu za sprawą wyłączenia znaczącej części jelita z procesu wchłaniania. Natomiast połączenie obu tych technik powoduje, że żołądek dzieli się na część mniejszą, do której przyłącza się jelito cienkie i większą z pozostałymi niezbędnymi do funkcjonowania organami. Pokarm trawiony jest w tej pierwszej.

Ile trwa operacja bariatryczna? Zazwyczaj cała procedura wynosi ok. 2. godzin i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.

Czy warto zdecydować się na operację bariatryczną?

Zdarza się, że operacja bariatryczna jest zabiegiem ratującym życie. Pozwala nie tylko na utratę wagi, ale także zmniejsza w konsekwencji ryzyko chorób związanych z otyłością, do których zaliczają się nadciśnienie czy cukrzyca. Dzięki zabiegom radykalnie zmniejsza się ilość przyjmowanego przez Ciebie pokarmu. Jest to efekt tego, że zmniejszony lub ominięty żołądek jest w stanie pomieścić tylko określoną porcję jedzenia. W ten sposób zmniejsza się więc też łaknienie, a do mózgu szybciej wysyłana jest informacja, że jesteś już najedzony.

Taki zabieg przynosi również realne korzyści w postaci znacznej minimalizacji zagrożenie zachorowań lub przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli zastanawiasz się, czy operacja bariatryczna jest dla Ciebie i czy warto się na nią zdecydować, możesz skonsultować ten problem z naszymi specjalistami.

do