Health Team Logo
Circle shape Line shape

Utrata wagi po operacji bariatrycznej

Jest to uzależnione od konkretnego przypadku pacjenta. Na to, jak spada waga po operacji bariatrycznej, wpływ ma bowiem m.in.:

  • wyjściowa masa ciała,
  • przygotowanie chorego do zabiegu,
  • stan zdrowia,
  • zastosowana technika operacyjna,
  • ewentualne powikłania

oraz to, w jaki sposób dana osoba angażuje się w dalsze leczenie – jej podejście do diety oraz zmiany trybu życia.

Utrata wagi po operacji bariatrycznej uzależniona jest od stosowania się pacjenta do zaleceń lekarskich, dietetycznych, fizjoterapeutycznych czy innych specjalistów.

Utrata wagi po operacji bariatrycznej

Redukcja kilogramów w pierwszych 2-3 miesiącach po zabiegu jest szybka. Jednak z czasem spowalnia, a najniższą wagę osiągniesz po około 9-12 miesiącach od operacji bariatrycznej. Zdarza się, że możliwy jest jej przyrost, a ilość zwiększonych kilogramów kształtuje się indywidualnie, zależy to od wielu różnych czynników.

Przyjmuje się szacunkowo, że utrata masy ciała po zabiegu w ciągu roku może spaść nawet do 70. procent. Jest to możliwe w związku z tym, że chory mając zmniejszony żołądek, nie jest w stanie przyjmować więcej niż określoną ilość jedzenia. Ponadto indywidualnie ustawiony program chudnięcia na bieżąco monitoruje lekarz oraz dietetyk. Jeśli zachodzi taka konieczność, to jest on modyfikowany.

Co ma wpływ na spadek wagi po operacji bariatrycznej?

Jeśli operacja bariatryczna się uda i nie będziesz podjadał pomiędzy posiłkami oraz stosował właściwą dietę z dużą ilością białka, zobaczysz, jak spada waga. Ważna jest także aktywność fizyczna, która będzie wspomagała utratę nadmiernych kilogramów. Sport pozwoli zużytkować nadmiar tkanki tłuszczowej oraz usprawni metabolizm.

Poza regularnymi ćwiczeniami pamiętaj o tym, aby dobrze się wysypiać. Na utratę zbędnych kilogramów wpływ ma bowiem jakość snu, która dodatkowo może łagodzić zaburzenia z nim związane w postaci np. bezdechu sennego.

Gubienie ich to proces, w którym liczy się monitorowanie masy ciała i kondycji oraz chodzenie na zalecane wizyty kontrolne po zabiegu. Te oraz wiele innych nawyków związanych z prowadzeniem zdrowego stylu życia pomogą w utrzymaniu oczekiwanej przez Ciebie wagi.

do