Health Team Logo
Circle shape Line shape

Bariatra

Bariatra dr Mateusz Jęckowski

dr n. med. Mateusz Jęckowski

W klinice Health Team zajmuję się bariatrią, która staje się coraz bardziej popularnym sposobem na walkę z otyłością.

W 2011 roku ukończyłem studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W trakcie studiów brałem aktywny udział w pracy naukowej Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz w 2010 roku uczestniczyłem w programie wymiany zagranicznej w Szpitalu Akademickim w Maastricht w Holandii.

Staż podyplomowy odbyłem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. W 2013 roku rozpocząłem pracę w Klinice Chirurgii Endokrynologicznej, Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Od 2015 kontynuowałem specjalizację z zakresu chirurgii ogólnej w Oddziale Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Wideochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi uzyskując tytuł specjalisty chirurgii ogólnej w 2019 roku.

W 2020 roku nawiązałem współpracę z Oddziałem Chirurgii Onkologicznej Regionalnego Ośrodka Onkologicznego oraz rozpocząłem specjalizację z chirurgii onkologicznej uzyskując tytuł specjalisty w 2024 roku.

W 2024 roku obroniłem rozprawę doktorską zatytułowaną „Komputerowa analiza przepływu krwi u chorych ze zwężeniem tętnicy szyjnej wewnętrznej”.

Jestem członkiem wielu towarzystw naukowych:

  • Towarzystwa Chirurgów Polskich, w tym Sekcji Wideochirurgii, Sekcji Chirurgii Kolorektalnej, Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej
  • Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej
  • European Association for Endoscopic Surgery (EAES)
  • European Society of Coloproctology (ESCP)
  • European Society of Surgical Oncology (ESSO)
  • International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO)

Od początku mojej kariery zawodowej interesuje mnie chirurgia małoinwazyjna. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe stało się wykonywanie rozległych zabiegów z minimalną blizną i szybszym powrotem do zdrowia.

Od pierwszych dni mojej pracy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi zajmowałem się leczeniem pacjentów cierpiących na nowotwory jelita grubego oraz choroby koloproktologiczne. Dzięki doskonałemu zapleczu Regionalnego Ośrodka Onkologicznego jesteśmy w stanie zapewnić kompleksowe leczenie pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe.

W 2024 zespół operacyjny pod moim kierownictwem jako pierwszy w województwie łódzkim
wykonał zabieg sigmoidektomii w asyście robota chirurgicznego polegający na usunięciu fragmentu
jelita z powodu nowotworu.

Dzięki nowoczesnemu podejściu, jak zastosowanie chirurgii laparoskopowej i protokołu ERAS (ang. enhanced recovery after surgery) poprawiliśmy jakość udzielanej opieki i zmniejszyliśmy stopień stresu związany z zabiegiem operacyjnym, a także przyspieszyliśmy czas powrotu pacjenta do pełnej aktywności i skróciliśmy czas hospitalizacji. Zajmuję się leczeniem i diagnostyką chorób proktologicznych takich jak hemoroidy, szczelina odbytu i przetoki okołoodbytnicze. Wykonuję rektoskopię oraz zabiegi małoinwazyjne w chorobie hemoroidalnej.

Nieustannie poszerzam wiedzę na temat zaawansowanej chirurgii małoinwazyjnej, występuję jako wykładowca na wielu konferencjach, a także prowadzę kursy dla szkolących się chirurgów.

Certyfikat Mateusz Jęckowski
Certyfikat Mateusz Jęckowski 2

Bariatria – chirurgiczne leczenie otyłości

W ostatnich latach zainteresowałem się chirurgicznym leczeniem otyłości, czyli bariatrią, którą praktykujemy w ośrodku w Łodzi. W Polsce notuje się najszybszy współczynnik przyrostu wagi wśród młodzieży szkolnej, a nadwaga stała się ważnym społecznym problemem. Dzięki odpowiednim programom profilaktycznym możliwe jest zahamowanie fali otyłości. Zbilansowana dieta i umiarkowane ćwiczenia fizyczne są najlepszą formą odchudzania, jednak po przekroczeniu pewnej granicznej wagi (najczęściej przy BMI > 40 kg/m2) powrót do szczupłej sylwetki udaje się tylko u 2-5% otyłych pacjentów.

Według badań ma to związek z przestawieniem się szlaków metabolicznych organizmu w błędne koło regulacji, które jest możliwe do przełamania dzięki chirurgii bariatrycznej. Dodatkowo udowodniono, że prawidłowo wykonany zabieg bariatryczny pozwala zmniejszyć insulinooporność, a nawet całkowicie wyleczyć cukrzycę typu II, co zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych następstw tej choroby.

Oprócz tego oferowana w naszej klinice w Łodzi bariatria pozwala w sposób operacyjny na zmniejszenie żołądka, czyli pozbycie się zarówno problemu zdrowotnego, jak i poprawę wyglądu zewnętrznego. Jest ona również metodą leczenia chorób wywołanych przez nadmiar masy ciała – nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy, którą także zajmujemy się w ośrodku.

Pozostali specjaliści:

trener motoryki

Jakub Borowski

Więcej Line shape

dietetyk

dr Anna Rogulska

Więcej Line shape

chirurg plastyczny

dr n. med. Michał Lewandowicz

Więcej Line shape

psycholog

mgr Karolina Kulczyńska

Więcej Line shape
do